Elektroniczne PWZ – dokument poświadczający prawo wykonywania zawodu – powinno być dostępne w aplikacji mObywatel w pierwszym kwartale 2024 roku. Taką deklarację złożył w odpowiedzi na interpelację poselską Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Jak już informowaliśmy, rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2023 r. wprowadziło m.in. nowe wzory dokumentów poświadczających prawo wykonywania zawodu i ograniczone prawo wykonywania zawodu pielęgniarki wydawanych w postaci spersonalizowanej dwustronnej karty identyfikacyjnej wykonanej z poliwęglanu oraz dokumentu mobilnego, który można będzie pobrać i zapisać na urządzeniu mobilnym, np. na smartfonie. Od momentu pobrania PWZ na urządzenie mobilne dokument będzie przechowywany w bezpiecznej formie zaszyfrowanej. Będzie funkcjonował w trybie offline, czyli niezależnie od dostępu urządzenia do Internetu, a użytkownik będzie dysponentem pobranych danych.

W grudniowym rozporządzeniu nie określono jednak, od kiedy PWZ zostanie udostępnione w mObywatelu.

Elektroniczne PWZ jedną z nowych usług w mObywatelu

O postępy we wdrażaniu kolejnych usług w aplikacji zapytał w interpelacji do ministra cyfryzacji poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Müller. Jak podkreślił, rozwój mObywatela “jest kluczowy dla poszerzania dostępu do dalszych cyfrowych usług publicznych”. Dlatego chciał wiedzieć, jakie kolejne usługi publiczne resort cyfryzacji udostępni w aplikacji w 2024 roku i kiedy to nastąpi. 

W odpowiedzi na jego interpelację poselską, opublikowaną 12 lutego, wiceminister Michał Gramatyka zapewnił, że Ministerstwo Cyfryzacji zamierza jeszcze w tym roku udostępnić co najmniej 10 nowych usług oraz 5 nowych dokumentów o zasięgu krajowym i lokalnym.

Dodał, że na pierwszy kwartał tego roku ministerstwo zaplanowało m.in. realizację prac w zakresie PWZ pielęgniarki i położnej. Zastrzegł jednak, że termin wdrożenia usług i dokumentów w aplikacji mObywatel uzależniony jest od szczegółowych ustaleń z interesariuszami.

“Harmonogram wdrożenia jest również ściśle związany z realizacją ewentualnych prac legislacyjnych. Dotyczy to m.in. wprowadzenia nowych wzorów dokumentów do obiegu prawnego”

– zaznaczył wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Dodaj komentarz