slide1
slide2
slide1
slide1

O serwisie

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy

Portal jestempielegniarka.pl powstał z myślą o Was, pielęgniarkach i pielęgniarzach wykonujących zawód wymagający powołania, pasji i szczególnych predyspozycji: empatii, życzliwości, cierpliwości, wrażliwości, otwartości na potrzeby innych i łatwego nawiązywania kontaktów. Jednocześnie jest to zawód wymagający ogromnej wiedzy merytorycznej, dobrej znajomości prawa i ciągłego dokształcania się.

Do tego, że pielęgniarki i pielęgniarze pełnią bardzo ważną rolę w systemie ochrony zdrowia, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać.

I nie chodzi tylko o to, że zapewniają pacjentom kompleksową opiekę - podają leki, robią zastrzyki, wykonują badania i niektóre zabiegi medyczne, realizują zalecenia lekarskie. Ich obowiązkiem jest również uzupełnianie dokumentacji medycznej, czy wystawianie recept. Wymaga się od nich profesjonalizmu, odporności psychicznej, umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji.

A co oferuje im się w zamian? Niesatysfakcjonujące wciąż wynagrodzenie, któremu poświęcono osobny rozdział w najnowszym raporcie "Health at a Glance 2023". Z analizy danych z lat 2021-2022, pochodzących z 38 krajów OECD, wynika, że mimo podwyżek pielęgniarki i pielęgniarze w Polsce zarabiają o 7 tysięcy dolarów rocznie mniej niż wynosi średnia dla OECD (52 tysięcy dolarów). Jest więc jeszcze wiele do zrobienia, aby Polska dorównała do średniej europejskiej.

Trzeba zastanowić się również, co zrobić, aby było w Polsce więcej pielęgniarek i pielęgniarzy. Obecnie na 1 tys. mieszkańców przypada zaledwie nieco ponad 5 przedstawicielek i przedstawicieli tego zawodu, przy średniej europejskiej ponad 9! Czym zachęcić absolwentów szkół średnich do wyboru studiów przygotowujących do tej profesji, a absolwentów uczelni kształcących na kierunku pielęgniarskim do tego, by z tej profesji nie zrezygnowali?

Portal jestempielegniarka.pl chce Was wesprzeć w podejmowaniu dobrych decyzji i wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Chcemy być dla Was źródłem rzetelnej wiedzy. Będzie nam miło, jeśli zrewanżujecie się nam za to konstruktywnymi komentarzami pod artykułami i dostarczaniem tematów do tworzenia kolejnych publikacji.