Od 5 kwietnia elektroniczne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki (PWZ) zostanie udostępnione w postaci dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak już wcześniej informowaliśmy, elektroniczne PWZ miało być dostępne w aplikacji mObywatel w pierwszym kwartale 2024 r. Taką deklarację złożył w odpowiedzi na interpelację poselską Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Z informacji, które przekazał, wynikało, że jeszcze w tym roku w aplikacji mObywatel ma być udostępnionych co najmniej 10 nowych usług oraz 5 nowych dokumentów o zasięgu krajowym i lokalnym.

Jednym z tych dokumentów jest mobilne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i ograniczone prawo wykonywania zawodu pielęgniarki. Nowe wzory dokumentów poświadczających to prawo wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2023 r. Dokumenty te mają być wydawane w postaci spersonalizowanej dwustronnej karty identyfikacyjnej wykonanej z poliwęglanu oraz dokumentu mobilnego do pobrania i zapisania na urządzeniu mobilnym, np. na smartfonie. Od momentu pobrania PWZ na urządzenie mobilne dokument będzie przechowywany w bezpiecznej formie zaszyfrowanej. Będzie funkcjonował w trybie offline, czyli niezależnie od dostępu urządzenia do Internetu, a użytkownik będzie dysponentem pobranych danych.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia nie określono jednak, od kiedy PWZ zostanie udostępnione w mObywatelu. Taka informacja znalazła się dopiero w opublikowanym właśnie komunikacie Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających udostępnianie PWZ i OPWZ w postaci dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel. Jak poinformowano w komunikacie, 22 marca 2024 r. zostaną wdrożone rozwiązania techniczne umożliwiające świadczenie tej usługi, natomiast na 5 kwietnia ustalono powszechne udostępnienie i obsługę elektronicznych postaci dokumentu mobilnego poświadczającego prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i ograniczone prawo wykonywania zawodu pielęgniarki.

Dodaj komentarz