Pielęgniarki zyskają wkrótce nowe uprawnienia. Dzięki nowelizacji przepisów, które w marcu trafiły do konsultacji społecznych, będą mogły wystawiać recepty na leki, których dotychczas nie mogły przepisywać, a także wykonywać niektóre badania diagnostyczne.
Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego przewiduje rozszerzenie katalogu leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez pielęgniarkę systemu w zespołach ratownictwa medycznego w takich stanach, jak ostra niewydolność krążenia, ostry zespół wieńcowy i krwawienia.
Nowe uprawnienia – rozszerzony katalog leków
Chodzi konkretnie o następujące leki:
- noradrenalinę – lek stosowany w przywracaniu ciśnienia tętniczego krwi w przypadku krytycznie niskiego ciśnienia krwi,
- prasugrel – lek przeciwpłytkowy podawany w ostrych zespołach wieńcowych,
- kwas traneksamowy – lek o działaniu przeciwkrwotocznym.
W rozporządzeniu zrezygnowano z określania dróg podania tych leków, ponieważ wynikają one z charakterystyki produktu leczniczego. Natomiast zachowane zostały dotychczasowe wymogi dotyczące podawania produktów leczniczych drogą doszpikową, warunkowane posiadaniem właściwego kursu lub specjalizacji.
Nowe uprawnienia – diagnostyka
Projekt nowelizacji rozporządzenia zawiera również wykaz badań diagnostycznych, które będzie mogła przeprowadzić pielęgniarka. Chodzi o:
- badanie USG wykonywane według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej (warunkiem jest ukończenie kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego),
- pobieranie materiału od pacjenta z górnych dróg oddechowych,
- wykonywanie testów antygenowych na obecność wirusów.
Przeczytaj też: Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wypisać receptę pacjentowi?
Warto przypomnieć, że zgodnie z treścią aktualnie obowiązującego rozporządzenia pielęgniarki, które ukończyły odpowiednie kursy, są uprawnione do wystawiania recept na określone substancje czynne z następujących grup:
- leki przeciwwymiotne,
- leki przeciwzakaźne do stosowania miejscowego,
- ginekologiczne leki przeciwzakaźne,
- leki stosowane w niedokrwistości,
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach gardła,
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach ucha i zatok,
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach dróg moczowych,
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach przyzębia i tkanki okostnej,
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach skóry,
- środki znieczulające działające miejscowo,
- leki przeciwbólowe,
- leki anksjolityczne,
- leki przeciwpasożytnicze,
- leki rozszerzające oskrzela,
- witaminy,
- płyny infuzyjne.