Kolejna partia 200 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19 dotarła już do Polski – poinformował na pierwszej swojej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia jego rzecznik Damian Kuraś.

Jak dodał, w punktach szczepień dostępnych jest obecnie prawie 220 tysięcy szczepionek Nuvaxovid, więc warto się udać na szczepienie.

“Mamy 80 tysięcy wolnych terminów, a 20 tysięcy osób jest już zapisanych na szczepienie przeciwko COVID-19. To nie wszystko, ponieważ ponad 200 tysięcy dawek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych właśnie dostarcza do placówek opieki zdrowotnej, aptek, szpitali, domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, więc każdy, kto chce lub powinien być zaszczepiony, może to zrobić”

– powiedział Damian Kuraś, urzędujący od 3 stycznia rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Szczepionek przeciwko COVID-19 nie powinno zabraknąć

Jak dodał, do tej pory do Polski dostarczono prawie 800 tysięcy szczepionek Nuvaxovid, a ponad 360 tysięcy osób już się zaszczepiło. Najwięcej z nich – 216 tysięcy osób, czyli około 60 proc. wszystkich zaszczepionych tą szczepionką, to osoby w wieku 60-79 lat.

“Zaszczepić można się zarówno w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, jak i w aptekach. To prawie 2,5 tysiąca punktów, w tym 400 aptek”

– podkreślił Damian Kruś, zachęcając jednocześnie do odwiedzenia strony pacjent.gov.pl, gdzie można znaleźć listę wszystkich punktów szczepień.

Pracownicy ochrony zdrowia w grupie ryzyka

Szczepionkę Nuvaxovid, zaktualizowaną dla podwariantu XBB.1.5 nazywanego Krakenem, można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia lub jako dawkę przypominającą. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciwko COVID-19  powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.

Szczepić mogą się osoby, które ukończyły 12 lat i wcześniej nie szczepiły się przeciwko COVID-19, a także te, które się zaszczepiły, o ile od ostatniego szczepienia upłynęło już co najmniej 6 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki Nuvaxovid jako kolejnej dawki przypominającej osobom z tzw. grup ryzyka, czyli:

  • osobom w wieku powyżej 60 lat,
  • osobom w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19,
  • pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Dodaj komentarz