Ponad 1,8 mln zł przeznaczy w tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego na stypendia dla przyszłych lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów i psychoterapeutów. Stypendyści odpracują je po zakończeniu studiów w lubuskich szpitalach.

Stypendia przyznawane przez Zarząd Województwa Lubuskiego to sposób na związanie absolwentów kierunków lekarskiego, pielęgniarskiego i położniczego oraz studentów szkoleń podyplomowych z psychologii klinicznej i psychoterapii z województwem lubuskim i lubuskimi placówkami ochrony zdrowia. Od 2018 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przeznaczył już na nie około 10 mln złotych.

“Traktujemy stypendia w sposób odpowiedzialny, zdecydowany, systematyczny i racjonalny. Są dla nas oczywistością, którą chcemy systematycznie podkreślać i powtarzać w corocznych budżetach”

 – tłumaczy Grzegorz Potęga, członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

Najbardziej brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych

W lubuskich szpitalach brakuje nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek i położnych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na 10 tysięcy mieszkańców Lubuskiego przypadają tylko 42 pielęgniarki, podczas gdy np. w województwie lubelskim ten współczynnik wynosi 68. Za mało jest również położnych – na 10 tysięcy mieszkańców przypada ich zaledwie 9, gdy tymczasem np. w województwie łódzkim jest ich prawie dwa razy tyle (17).

Stypendia dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa mają zmienić tę niekorzystną sytuację. W obecnej edycji programu, który w przypadku pielęgniarek i położnych jest realizowany od 2019 r., stypendium przyznano 30 studentom (wpłynęło 87 wniosków, 7 odrzucono). Warunkiem otrzymania tej formy wsparcia finansowego było uzyskanie średniej 4,98 – 4,78. Każdemu stypendyście przez 9 miesięcy wypłacana jest kwota 1200 zł, co daje w sumie 10 800 zł.

Stypendium trzeba jednak odpracować w lubuskich szpitalach.

“Każda młoda osoba będzie przyjmowana w naszym szpitalu z otwartymi ramionami. Zawód pielęgniarski w ostatnich latach jest inaczej postrzegany i lepiej opłacany. Jest zawodem, gdzie trzeba mieć wysokie kwalifikacje. Zachęcam, aby składać aplikacje do naszego szpitala, który jest szpitalem klinicznym. Zostało w nim zatrudnionych wielu profesorów i doktorów. Jest to miejsce, gdzie można się dalej kształcić i rozwijać”

– zachęca Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, który jest radnym województwa lubuskiego.

Stypendium to metoda, która się sprawdza

Obecnie w województwie lubuskim realizowane są 3 programy stypendialne:

  • Dla studentów kierunku lekarskiego – od 2018 r. podpisano 409 umów stypendialnych na łączną kwotę 7 638 000 zł, a 48 lekarzy odpracowuje już stypendia w szpitalach w Gorzowie Wielkopolskim, Nowej Soli, Świebodzinie, Żarach, Międzyrzeczu, Zaborze i Ciborze.
  • Dla studentów pielęgniarstwa lub położnictwa – od 2019 r. podpisano 152 umowy stypendialne o wartości 1 641 600 zł, a 86 pielęgniarek i położnych odpracowuje już stypendium w szpitalach w Gorzowie Wielkopolskim, Nowej Soli, Świebodzinie, Żarach, Międzyrzeczu, Ciborze i Sulechowie.
  • Dla studentów szkoleń podyplomowych z psychologii klinicznej i psychoterapii – program realizowany jest od 2022 r.; do tej pory podpisano 33 umowy stypendialne na łączną kwotę 445 500 zł, a jeden psycholog kliniczny odpracowuje już swoje stypendium.

W opinii Moniki Madejskiej, studentki I roku studiów pielęgniarstwa II stopnia, stypendia to bardzo dobra forma wsparcia i motywacji, zwłaszcza dla pielęgniarek i położnych. Jest przekonana, że należy ją kontynuować i zaapelowała o to do władz samorządu lubuskiego.

Źródło: Portal Województwa Lubuskiego

Dodaj komentarz