13 października odbył się briefing prasowy “Zdrowie kobiet i kobiety w medycynie”, skupiający uwagę na roli kobiet w dziedzinie kardiologii. To temat, który nie tylko jest ważny z punktu widzenia pacjentek, ale także kobiet-medyczek, które decydują się na specjalizację w tej czy innej dziedzinie. Równość płci w medycynie – jakie wyzwania i sukcesy się z nią wiążą?

Prof. Izabella Uchmanowicz, kierownik Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która również jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podkreśla, że jeszcze 20 lat temu niemożliwe byłoby, aby pielęgniarka zajmowała takie stanowisko. To zdecydowany krok naprzód w kontekście równości płci w medycynie.

Kardiologia to nadal dziedzina zdecydowanie zdominowana przez mężczyzn. To wyzwanie nie tylko dla lekarek kardiolożek, ale także pielęgniarek. Z powodu stereotypów wciąż istniejących w społeczeństwie, pielęgniarki w dziedzinie kardiologii mogą napotykać na jeszcze większe trudności. Jednak, jak podkreśla prof. Uchmanowicz, z odpowiednim wsparciem i determinacją, to możliwe.

Stereotypy związane z płcią w medycynie i badaniach klinicznych również stanowią wyzwanie. Wielu ekspertów zgadza się, że konieczne jest propagowanie wiedzy na temat różnic w objawach chorób sercowo-naczyniowych u kobiet. To nie tylko wpłynie na lepszą jakość opieki zdrowotnej, ale także umożliwi skuteczniejsze badania i leczenie.

Chociaż nadal istnieją wyzwania, kobiety w kardiologii osiągają sukcesy i przesuwają granice. Ważne jest wsparcie, mentorstwo i własna determinacja. Przykłady takie jak prof. Uchmanowicz i prof. Agnieszki Tycińskiej z Katedry Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pokazują, że można osiągnąć znakomite wyniki, zachowując swoją tożsamość oraz cele zawodowe.

Więcej takich historii i wsparcie dla kobiet w medycynie może pomóc w równym udziale płci w dziedzinie kardiologii, ale i innych specjalizacjach medycznych.

Dodaj komentarz