Mgr Anna Antoszewska, pielęgniarka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wymyśliła i stworzyła wraz z mężem aplikację ułatwiającą ocenę stanu pacjenta.

Anna Antoszewska pracuje w Katedrze Pielęgniarstwa Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z własnego doświadczenia wie, jak czasochłonna i nie zawsze lubiana przez pacjentów jest ocena ich stanu. A trzeba ją wykonać, bo to jedno z zadań pielęgniarek i pielęgniarzy.

“Do oceny stanu pacjenta mamy różne skale medyczne, na przykład do oceny ryzyka odleżyn, do oceny samodzielności, stanu świadomości, do sedacji pacjentów, czyli stanu ich uśpienia, czy do oceny bólu. Każda taka skala to osobny papierowy kwestionariusz, który należy wypełnić, podsumować, a następnie ustalić według uzyskanej punktacji, jaki jest stan pacjenta”

– tłumaczy mgr Anna Antoszewska z Katedry Pielęgniarstwa Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

Chcąc ułatwić to zadanie koleżankom i kolegom po fachu, wpadła na pomysł opracowania aplikacji MedScales, która zawiera 15 używanych przez pielęgniarki i pielęgniarzy skali medycznych do oceny pacjenta i pomaga zsumować wyniki.

W zaprojektowaniu tej aplikacji pomógł jej mąż Przemysław, który jest programistą. Przygotowania zajęły mu cztery miesiące. Kiedy była już gotowa, pani Anna udostępniła ją koleżankom, a te ściągnęły sobie ją na smartfony. Kiedy ją wypróbowały, nie mogły się nachwalić i stwierdziły, że nie będą już robić wywiadów z pacjentami za pomocą papierowych formularzy.

Skoro “apka” zbiera pochlebne opinie koleżanek, to może warto ją upublicznić, aby więcej pielęgniarek z niej skorzystało? – pomyślała pani Anna i poprosiła męża o jeszcze jedną przysługę.

“Na moją prośbę mąż udostępnił ją za darmo w sklepach internetowych. Nie było to łatwe zadanie, bo wymagało pokonania wielu formalności i odczekania, aż sklepy sprawdzą jej wiarygodność i funkcjonalność. Poza tym musieliśmy jeszcze zapłacić za jej udostępnianie 100 zł w jednym sklepie i 100 dolarów w drugim”

– mówi pomysłodawczyni aplikacji dla pielęgniarek i pielęgniarzy.

Do tej pory aplikację Medscales pobrało na system Android około 500 osób, a na iOs – 300. Pani Anna ma nadzieję, że jeśli dowiedzą się o niej inni ludzie, również ją ściągną. Warto, bo jest naprawdę pomocna w pracy.

Źródło: UWM

Dodaj komentarz