W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Mamy za mało pielęgniarek szkolnych, dlatego Ministerstwo Zdrowia chce rozszerzyć katalog zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami o położne i opiekunów medycznych.
Termin przyjęcia projektu nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami zaplanowano na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2025 roku. W opinii resortu potrzeba nowelizacji wynika przede wszystkim z konieczności wprowadzenia rozwiązań zapewniających poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Według danych Instytutu Matki i Dziecka w roku szkolnym 2022/2023 profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami była realizowana w 17 489 szkołach, tj. w 84,6 proc. wszystkich placówek w Polsce. Ponadto średnia wieku pielęgniarek szkolnych jest obecnie wyższa (57 lat) niż ogólna średnia wieku pielęgniarek w kraju.
Jest za mało pielęgniarek szkolnych. Jakie rozwiązania proponuje Ministerstwo Zdrowia?
W projekcie nowelizacji ustawy wprowadzono zmianę polegającą na uwzględnieniu innych osób wykonujących zawód medyczny po odbyciu specjalnego kursu kwalifikacyjnego w ramach kształcenia podyplomowego. Jako samodzielnie sprawujące w pełnym zakresie profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami mogłyby być np. położne. Rol opiekuna medycznego byłoby wsparcie dla pielęgniarki szkolnej lub higienistki szkolnej w niektórych zakresach czynności, np. w dniach lub godzinach, w których pielęgniarka nie jest obecna w danej szkole.
Ustawodawca przewiduje również rozszerzenie kwalifikacji pielęgniarek umożliwiających sprawowanie opieki nad uczniami, m.in. rozszerzenie katalogu kursów kwalifikacyjnych uprawniających do pracy w szkole oraz dopuszczenie pielęgniarek w trakcie odbywania kursu albo specjalizacji.
Jak zauważa infor.pl, projekt ma też wprowadzać przepisy zakładające m.in. odstąpienie od określania górnej granicy wieku uczniów objętych opieką pielęgniarki szkolnej albo higienistki szkolnej, gdyż może on różnić się w ostatniej klasie szkoły podstawowej.
Nowela ma doprecyzować przepisy dotyczące dokumentacji medycznej prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną albo higienistkę szkolną, w tym postępowania po zakończeniu przez ucznia nauki albo w przypadku zmiany szkoły oraz uwzględnienie zmian wynikających z cyfryzacji tej dokumentacji. Ponadto zmiany obejmą weryfikację i doprecyzowanie zakresu współpracy między wszystkimi podmiotami i osobami uczestniczącymi w sprawowaniu opieki zdrowotnej nad uczniami.
Jak odnoszą się do planowanych zmian pielęgniarki?
Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, jest sceptyczna wobec propozycji Ministerstwa Zdrowia. W rozmowie z Rynkiem Zdrowia stwierdziła, że nie rozumie, jaka intencja przyświecała wprowadzeniu opiekuna medycznego do opieki szkolnej.
„Samorząd pielęgniarski cały czas zabiega o to, żeby opiekun medyczny był wykorzystywany w lecznictwie szpitalnym jako wsparcie w pracy pielęgniarki”
– przypomniała Mariola Łodzińska.
Przeczytaj także: Pielęgniarki i opiekunowie medyczni – razem, a nie przeciwko sobie