„Trudno nam wierzyć w dobre intencje, kiedy nie widzimy aktywnych działań, dialog jest pozorowany, a ustalenia nie są realizowane” – czytamy w wydanym 5 sierpnia br. Stanowisku Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Stanowisko Zarządu Krajowego OZZPiP zostało wydane po spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, które odbyło się 30 lipca, a dotyczyło określenia przyszłych kierunków rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Pogłębiło ono jeszcze bardziej obawy związkowców o przyszłość zawodu pielęgniarek i położnych. Przedstawiciele związku nie otrzymali na nim konkretnej informacji na temat wprowadzania norm zatrudnienia m.in. w psychiatrii. Zgodnie z koncepcją, którą przekazano im na spotkaniu, normy mają być liczone wspólnie dla wszystkich zawodów medycznych, co według nich rodzi obawy, że nie tylko nie zostaną utrzymane obecnie obowiązujące normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych, ale mogą być one rewidowane i ograniczane na rzecz innych zawodów.

„Już dzisiaj mierzymy się z kryzysem braku pielęgniarek w wielu podmiotach i oddziałach szpitalnych. Pielęgniarki będą ponosiły odpowiedzialność za realizację swoich kompetencji, których niestety nie będą w stanie realizować ze względów czasowych i fizycznych. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której kryzys ten będzie się jeszcze pogłębiał”

– napisali w stanowisku skierowanym także do Minister Zdrowia przedstawiciele OZZPIP.  

Kolejnym problemem, na który zwraca uwagę związek, jest brak określenia kompetencji pielęgniarek i położnych.

„Otrzymaliśmy zapewnienie, że dokument będzie gotowy w ciągu dwóch miesięcy. Biorąc pod uwagę, iż w Polsce nie jest realizowana „Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” oraz porozumienie z Ministrem Zdrowia dnia 9 lipca 2018 roku i nie ma wizji rozwoju pielęgniarstwa, a podejmowane działania są chaotyczne, nieprzemyślane, często ze skutkiem pogłębiającego się dyskryminowania i marginalizacji pielęgniarek i położnych, mamy obawy o ostateczny kształt dokumentu”

– czytamy w stanowisku Zarządu Krajowego OZZPiP.

Zarząd wskazuje, iż wciąż nie otrzymał odpowiedzi na pytania związane z koniecznością spłaszczenia różnic płacowych między grupami, w których znajdują się pielęgniarki i położne oraz nie rozpoczęto jeszcze prac nad urlopem zdrowotnym dla pielęgniarek i położnych, mimo publicznych zapowiedzi oraz wbrew ustaleniom ze spotkań z przedstawicielami Ministra Zdrowia. Tymczasem średnia życia pielęgniarki to tylko 62 lata, podczas gdy średnia długość życia kobiety w Polsce wynosi 82,4 lata.

Pielęgniarki i położne domagają się podjęcia działań zgodnych z obowiązującymi aktami prawnymi. Jak podkreślają, zwiększenie liczby studentów nie poprawiło zabezpieczenia w kadry pielęgniarskie i kryzys kadrowy będzie się pogłębiał. Wskazują także, iż dalsze rozmowy muszą być kontynuowane pod warunkiem udziału Ministra Zdrowia, który potwierdzi i określi kluczowe kierunki.

„Domagamy się respektowania prawa przez państwo polskie i realizacji obowiązujących aktów prawnych, tj. „Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”  oraz porozumienia z Ministrem Zdrowia z dnia 9 lipca 2018 roku oraz podjęcia realnych, merytorycznych działań. Nie zgadzamy się na sprowadzenie wszystkich problemów wyłącznie do wymiaru finansowego. Konieczne jest całościowe podejście do sytuacji, w tym oszacowanie skutków braku odpowiednich działań. Niepodejmowanie decyzji politycznych będzie skutkowało problemami społecznymi w perspektywie wieloletniej. Jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania, to politycy muszą mieć odwagę i ogłosić, że konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia nie będzie realizowane. Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych po nadzwyczajnym posiedzeniu zobowiązuje Ministra Zdrowia, Premiera i Rząd oraz Parlament RP do zintensyfikowania działań, które wpłyną na przyśpieszenie prawdziwie korzystnych dla publicznej ochrony zdrowia zmian”

– podsumowują stanowisko pielęgniarki i położne.

Pełna treść Stanowiska Zarządu Krajowego OZZPiP dostępna jest tutaj.

Dodaj komentarz