W dniach 23-24 września w Warszawie odbędzie się I Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych VIII kadencji. Jednym z punktów programu jest “wysokość składki członkowskiej na rzecz samorządu pielęgniarek i położnych oraz zasad jej podziału”.

Jak poinformował Rynek Zdrowia, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przygotowała projekt uchwały, zgodnie z którą chce od 2025 r. podnieść obligatoryjną comiesięczną składkę na rzecz samorządu z obecnego 1 proc. od wynagrodzenia zasadniczego do 1 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

“Na razie nie jest znana wysokość wskaźnika, na podstawie którego samorząd pielęgniarski wyliczy składki członkowskie pielęgniarek i położnych w 2025 r. Ostatnia taka dana, za II kwartał 2024 r., wyliczona została na poziomie 8167,77 zł – podał GUS. Czy pielęgniarki i położne muszą liczyć się ze znacznym wzrostem składki w przyszłym roku?”

– zastanawia się autor artykułu opublikowanego na portalu Rynek Zdrowia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dla pielęgniarek prowadzących działalność gospodarczą wysokość składki członkowskiej została wyliczona na poziomie 0,75 proc. wskaźnika za ostatni kwartał ub. roku, czyli płacą miesięcznie 58,26 zł. Pozostałe pielęgniarki, zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub stosunku służbowego, płacą 1 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

“Przyjęcie uchwały na planowanym na najbliższy poniedziałek i wtorek nadzwyczajnym zjeździe może oznaczać podwyżkę miesięcznej składki do ponad 70 zł”

– informuje Rynek Zdrowia.

Z obowiązku opłacania składki, zgodnie z projektem uchwały, który będzie dyskutowany podczas rozpoczynającego się 23 września zjazdu, zwolnione mają być pielęgniarki i położne, które zaprzestały wykonywania zawodu i złożyły we właściwej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych oryginał PWZ.

W programie drugiego dnia zjazdu znalazła dyskusja na temat wykazu stanowisk w organach izb pielęgniarek i położnych, których pełnienie może być wynagradzane.

Pełny program zjazdu dostępny jest tutaj.

Dodaj komentarz