MATERIAŁ PARTNERA
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na opiekę długoterminową pojawia się pytanie, które może wpłynąć na przyszłość pielęgniarstwa w Polsce: czy pielęgniarka pracująca w podstawowej opiece zdrowotnej może z powodzeniem przenieść swoje umiejętności do świata opieki długoterminowej w domu pacjenta?
Odkryj, jak różne aspekty tej profesji mogą zaskakująco się łączyć i jakie możliwości mogą się przed nią otworzyć w tej nietypowej roli.
Czy pielęgniarka środowiskowa jest odpowiednią kandydatką do pracy w opiece długoterminowej domowej?
Pielęgniarka środowiskowa realizuje świadczenia zdrowotne w placówce POZ, w której pacjent złożył deklarację. Pracuje nie tylko w poradni, ale również odwiedza pacjentów w ich domach. Pielęgniarka może, choć w ograniczonym zakresie, diagnozować i leczyć pacjenta oraz edukować go na zlecenie lekarza rodzinnego.
Pielęgniarka środowiskowa może być odpowiednią kandydatką do pracy w opiece długoterminowej domowej. Dlaczego? Po pierwsze, zna specyfikę pracy z pacjentem w warunkach domowych i potrafi nawiązać z nim relację. Po drugie, posiada wiedzę potrzebną do wykonywania niezbędnych świadczeń leczniczych, takich jak monitorowanie stanu zdrowia, pobieranie krwi, wykonywanie wlewów dożylnych i iniekcji oraz wymiana cewnika. Po trzecie, ukończyła kurs pielęgniarstwa środowiskowego lub środowiskowo-rodzinnego, który jest niezbędny do pracy w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej.
Czym jest pielęgniarska opieka długoterminowa domowa?
To forma świadczenia zdrowotnego, w ramach której pielęgniarka zapewnia pacjentom kompleksową opiekę długoterminową w warunkach domowych. Tego rodzaju opieka, realizowana we współpracy z lekarzem rodzinnym, pozwala na komfortową kontynuację leczenia, usprawnienie ruchowe, wsparcie opiekuńczo-pielęgnacyjne oraz edukację zdrowotną w znanym i przyjaznym pacjentowi otoczeniu.
Nowe perspektywy dla pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej
Wiele pielęgniarek środowiskowych nie wie, że z ukończonymi kursami pielęgniarstwa środowiskowego lub środowiskowo-rodzinnego mogą podjąć pracę w innej dziedzinie pielęgniarstwa, jaką jest pielęgniarska opieka długoterminowa domowa. Pracę w opiece długoterminowej domowej na terenie całej Polski oferuje firma BetaMed S.A., która ma 68 filii w 11 województwach.
Jakie są zalety pracy w opiece długoterminowej domowej?
- elastyczne godziny pracy – pielęgniarka może sobie poukładać dzień tak, jak chce, chorego odwiedza minimum 4 razy w tygodniu (dni robocze) w godzinach od 8:00 do 20:00,
- dowolna forma zatrudnienia – pielęgniarka może sama zdecydować, jaka forma zatrudnienia ją interesuje: praca stała czy dodatkowa,
- bliski kontakt z pacjentami – praca w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej umożliwia nawiązywanie i budowanie silnych relacji z pacjentem i jego rodziną,
- zróżnicowane umiejętności medyczne – pielęgniarka w tej dziedzinie pielęgniarstwa może praktykować różne umiejętności medyczne.
Jeśli pielęgniarka nie posiada odpowiednich kwalifikacji, firma BetaMed S.A. może pokryć w części lub w całości koszty kursu, który uprawnia do wykonywania pracy przy pacjencie w warunkach domowych.
BetaMed pokrywa 50 proc. kosztów kursu kwalifikacyjnego, pod warunkiem związania się z firmą na minimum rok. Współfinansuje takie kursy jak:
- opieka długoterminowa,
- pielęgniarstwo przewlekle chorych i niepełnosprawnych,
- pielęgniarstwo zachowawcze,
- pielęgniarstwo rodzinne,
- pielęgniarstwo środowiskowe,
- pielęgniarstwo środowiskowo-rodzinne,
- pielęgniarstwo pediatryczne,
- pielęgniarstwo geriatryczne,
- pielęgniarstwo paliatywne.
W przypadku wyżej wymienionych kursów kwalifikacyjnych wymagany jest co najmniej półroczny staż pracy w zawodzie pielęgniarki.
Firma BetaMed S.A. pokrywa w 100 proc. koszty kursu specjalistycznego „Podstawy opieki paliatywnej”, jeśli pielęgniarka zobowiąże się do pracy w firmie przez minimum 6 miesięcy. Kurs ten można rozpocząć, nawet jeżeli pielęgniarka nie posiada stażu pracy w tym zawodzie.
Jakie są różnice między pracą w OPD a POZ?
Zakres obowiązków
Pielęgniarka środowiskowa nie tylko świadczy opiekę zdrowotną pacjentom w poradni, ale również, na zlecenie lekarza, odwiedza pacjentów w ich domach. Podczas wizyt domowych monitoruje stan zdrowia pacjenta, pobiera krew, wykonuje wlewy dożylne i iniekcje, zmienia opatrunki lub wymienia cewnik – wszystko zgodnie ze zleceniem lekarza rodzinnego. Pielęgniarka POZ nie wykonuje jednak czynności pielęgnacyjnych i higienicznych w domu pacjenta.
Z kolei pielęgniarka opieki długoterminowej domowej świadczy opiekę zdrowotną pacjentom wyłącznie w ich domach. Pielęgniarka w opiece długoterminowej domowej samodzielnie ustala plan opieki nad pacjentem i podejmuje decyzje dotyczące codziennych działań. Wykonuje świadczenia lecznicze (np. monitorowanie stanu zdrowia, zmiana opatrunków, usuwanie szwów, podawanie leków) oraz pielęgnacyjne i higieniczne (np. karmienie pacjenta, pielęgnowanie ran powstałych w wyniku odparzeń), co czyni ją osobą wielozadaniową.
Współpraca z lekarzem i innymi podmiotami leczniczymi
Pielęgniarka opieki długoterminowej domowej współpracuje z lekarzem, choć nie tak ściśle jak pielęgniarka środowiskowa. Lekarz może zlecić pielęgniarce środowiskowej odwiedzanie pacjenta w domu nawet dwa razy dziennie. Pielęgniarka środowiskowa współpracuje również z hospicjami.
Kontakt z pacjentem
Przy pielęgniarstwie środowiskowym kontakt z pacjentem jest ograniczony. W opiece długoterminowej domowej kontakt pielęgniarki z pacjentem jest znacznie bliższy, ponieważ odwiedza go codziennie i pracuje z nim przez dłuższy czas.
Elastyczność godzin pracy
Pielęgniarki pracujące w poradni mają zazwyczaj sztywne godziny pracy (najczęściej na dwie zmiany) od 7:30 do 18:00. Pielęgniarka opieki długoterminowej domowej, po konsultacji z pacjentem i jego rodziną, przychodzi do niego co najmniej 4 razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku), w godzinach od 8:00 do 20:00, co daje elastyczność w ustalaniu godzin pracy.
Forma zatrudnienia
Pielęgniarki POZ głównie zatrudnione są na umowie o pracę. W pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej to pielęgniarka sama decyduje, jaka forma zatrudnienia jej odpowiada – może pracować w pełnym wymiarze godzin lub traktować tę pracę jako dodatkową.
Komentarze
Małgosia
Jestem zniesmaczona tym artykułem.
Firma, zatrudniająca kilka tysięcy pielęgniarek nie zna uprawnień jakie posiadają pielęgniarki.
Wstyd pisać takie bzdury.
Małgosia
Pielęgniarka POZ to zawód samodzielny. Wykonuje między innymi zlecenia lekarza, ale nie potrzebuje takiego zlecenia żeby wejść do domu chorego.
Proszę nie wprowadzać społeczeństwa w błąd.
Pacjent może zgłosić się bezpośrednio do swojej pielęgniarki, bez pośrednictwa lekarza.