19 listopada o godz. 11.00 przed Kancelarią Premiera RP w Warszawie odbędzie się protest pielęgniarek i położnych przeciwko degradacji i dyskryminacji. Jego celem jest zmobilizowanie polityków do przyjęcia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W opinii organizatorów protestu z powodu degradacji i dyskryminacji zawodu pielęgniarskiego zmniejsza się liczba pielęgniarek w publicznym systemie ochrony zdrowia, a młode osoby nie są zainteresowane podejmowaniem pracy w tym zawodzie. 

Protest w formie happeningu ma zwrócić uwagę na braki kadrowe pielęgniarek w publicznym systemie ochrony zdrowia i bezczynność polityków.

„Sytuacja jest krytyczna: w 2030 roku około 60 proc. pielęgniarek będzie miało uprawnienia emerytalne. Już dziś średnia wieku pielęgniarek zbliża się do 60 lat”

– przypomina Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, organizator protestu.

Jak podkreślają działacze OZZPiP, pielęgniarki pracują w trudnych warunkach i dożywają średnio zaledwie 62 lata, a podjęte w ostatnich dekadach przez polityków działania nie zachęcają absolwentów do podejmowania pracy w publicznym systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza w szpitalach.

FAKTY I LICZBY

  • Pielęgniarkom i położnym jako jedynemu zawodowi medycznemu nie uznaje się kwalifikacji posiadanych, które wykorzystują w miejscu pracy.
    W 72 proc. polskich szpitali brakuje pielęgniarek (dane Instytutu Zdrowia Publicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego).
  • W zawodzie pracuje tylko około 74 proc. pielęgniarek i 70 proc. położnych.
    Polska ma najstarsze pielęgniarki w Polsce: 66 proc. pielęgniarek ma więcej niż 55 lat (dane za Europejska Federacja Stowarzyszeń Pielęgniarek (EFN).
  • W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 6 pielęgniarek (to jeden z najniższych europejskich wskaźników). Według szacunków blisko 30 proc. pielęgniarek wykonujących zawód pracuje poza publicznym systemem – w prywatnej opiece zdrowia, coraz częściej także w medycynie estetycznej.
  • Statystycznie pielęgniarki żyją o 20 lat krócej niż kobiety w Polsce. Średnia wieku polskiej pielęgniarki to 62 lata, średnia życia kobiet w Polsce to 82 lata.
  • 34 proc. pielęgniarek i niemal 30 proc. położnych osiągnęło już wiek emerytalny lub od wielu lat przebywają na emeryturze, a w roku 2030 aż 65 proc. obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60 proc. położnych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych.

Dodaj komentarz