Pielęgniarki i pielęgniarze zarabiają za mało – tak oceniło 65 proc. osób uczestniczących w badaniu wykonanym w styczniu na reprezentatywnej próbie 1000 pracujących, aktywnych zawodowo Polek oraz Polaków w wieku 18-64 lat. Do oceny w badaniu wybrano 15 profesji. Tak powstał ranking zawodów 2024.
Pielęgniarki i pielęgniarze to jedyna grupa zawodowa, wobec której ankietowani byli tak zgodni. W ich ocenie za mało zarabiają również rolnicy (59 proc. wskazań) i nauczyciele (52 proc. wskazań). Na przeciwległym biegunie znajdują się politycy, którzy zdaniem 86 proc. respondentów są przepłacani, influencerzy (69 proc. wskazań) i prawnicy (54 proc.). Co ciekawe, 32 proc. badanych uznało, że lekarze są wynagradzani za swoją pracę za wysoko.
Zawód pielęgniarki i pielęgniarza jest wysoko oceniany również ze względu na jego znaczenie społeczne. 75 proc. uczestników badania DIY uważa, że ma on wysoki wpływ społeczny. Wyższy mają tylko lekarze – tak twierdzi 80 proc. badanych.
Również wśród zawodów budzących pozytywne skojarzenia przodują pielęgniarki i pielęgniarze (71 proc. wskazań), tuż za nimi są lekarze (66 proc. wskazań).
Na pytanie, który zawód jest bardziej kobiecy, a który bardziej męski, 48 proc. respondentów odpowiedziało, że bardziej kobiecy jest zawód pielęgniarski. Z kolei bardziej męski jest ich zdaniem zawód rolnika (52 proc. wskazań) i policjanta (46 proc.). Zawód lekarski został uznany za neutralny pod względem płci, mimo że 60 proc. stanowią w nim kobiety.
Na podstawie badania (w sumie zadano respondentom 4 pytania) powstał raport No Fluff Jobs zatytułowany „Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?”. Pełną jego treść można pobrać tutaj.