Pielęgniarki mają powód do uśmiechu, ponieważ zapadł korzystny wyrok sądu drugiej instancji w sprawie ich wynagrodzeń. Jest to efekt długotrwałego procesu, który rozpoczął się w lipcu ubiegłego roku. 44 pielęgniarki ze Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, posiadające wyższe wykształcenie i specjalizację, walczyły o uznanie swoich kwalifikacji w tabeli płac.

W maju sąd pierwszej instancji przyznał im rację, nakazując pracodawcy wypłacenie wynagrodzenia zgodnie z najwyższą grupą zaszeregowania dla pielęgniarek. Obecnie oznacza to wynagrodzenie w wysokości 8 186,53 zł brutto. Jednak szpital złożył odwołanie, co skierowało sprawę do sądu drugiej instancji.

Sąd drugiej instancji wydał korzystny wyrok, stwierdzając, że pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją zasługują na zaszeregowanie do grupy II w tabeli płac. Teresa Kaczyńska-Kochaniec, prawniczka reprezentująca pielęgniarki, wyjaśniła, że to rozstrzygnięcie dotyczy jednej pielęgniarki, a sprawy pozostałych 43 zostały zawieszone. Sąd zlecił, aby rozwiązać je poza nim, ze względu na identyczność sprawy.

Należy podkreślić, że jest to drugi w kraju przypadek wyroku sądu apelacyjnego dotyczącego wynagrodzeń pielęgniarek. Wiele innych spraw toczy się nadal w pierwszej instancji. Wkrótce spodziewane są decyzje w sprawach w Kielcach i Piotrkowie Trybunalskim.

Od 1 lipca 2023 roku nowe przepisy wprowadziły podwyżki pensji pielęgniarek i położnych. W zależności od kwalifikacji wynagrodzenia wahają się między 5 965,38 zł a 8 186,53 zł brutto.

Dodaj komentarz