Pielęgniarki, które są odpowiedzialne za zapewnienie pacjentom opieki ratującej życie, są ofiarami przemocy w miejscu pracy (WPV) znacznie częściej niż inni pracownicy ochrony zdrowia. Ich sytuację ma poprawić program bezpieczeństwa pracy K9 opracowany przez interdyscyplinarny zespół WPV.
Tezę o tym, że pielęgniarki są ofiarami przemocy w miejscu pracy znacznie częściej niz inni pracownicy medyczni stawia Tami Underhill, kierownik systemu praktyki pielęgniarskiej opartej na dowodach w Geisinger w Pensylwanii (USA) wraz ze współautorami artykułu opublikowanego 24 października w czasopiśmie “Nurse Leader” i “Science Direct”.
“Przemoc wobec pielęgniarek może spowodować duże straty fizyczne i emocjonalne, skutkujące odejściem pielęgniarek z zawodu”
– czytamy w artykule.
Program poprawy bezpieczeństwa pielęgniarek
W odpowiedzi na wzrost wskaźników przemocy w miejscu pracy interdyscyplinarny zespół WPV opracował i wdrożył dedykowany program bezpieczeństwa w miejscu pracy K9 w pełnym wymiarze godzin. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy i zmniejszenie przemocy wobec pielęgniarek. Ma on pomóc liderom opieki zdrowotnej w dostosowaniu podejmowanych interwencji, by zmniejszyć przemoc w miejscu pracy i wspierać kulturę bezpieczeństwa.
WPV stanowi ryzyko zawodowe, a przemoc wobec pracowników ochrony zdrowia ma kilka negatywnych skutków dla świadczenia usług opieki zdrowotnej, w tym spadek jakości świadczonej opieki, wzrost kosztów, spadek zadowolenia, zwiększoną absencję, zmniejszoną produktywność oraz decyzję pracowników służby zdrowia o odejściu z zawodu.
Pełna treść artykułu “Implementation of a K9 Workplace Safety Program” dostępna jest tutaj.
Najczęstsze formy przemocy wobec pielęgniarek
Niedawno na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał się abstrakt pracy magisterskiej Katarzyny Cebuli, zrecenzowanej przez dr Patrycję Zurzycką z Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa. Autorka definiuje przemoc w pracy jako wszelkie formy agresji mające związek z pracą, które ingerują w dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny pracownika. Wylicza też najczęstsze formy przemocy, które obejmują: agresję słowną, agresję fizyczną, mobbing oraz wykorzystywanie seksualne.
“Pielęgniarki są grupą szczególnie narażoną na doświadczanie przemocy w pracy. Szacuje się, że każda pielęgniarka w swoim życiu zawodowym spotyka się z przemocą”
– napisano w abstrakcie.
Celem pracy była ocena występowania przemocy w pracy pielęgniarek oraz jej wpływu na występowanie stresu zawodowego. Badanie przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego, wykorzystując ankiety. Jako narzędzia badawcze wykorzystano standaryzowaną skalę postrzeganego stresu w pracy (PSwP) oraz autorski kwestionariusz ankiety obejmujący pytania związane z występowaniem przemocy w środowisku pielęgniarek.
W badaniu wzięło udział 198 osób czynnie wykonujących zawód pielęgniarki lub pielęgniarza – wszystkie doświadczyły form przemocy objętych badaniem.
“Agresji ze strony lekarzy doświadczyło 84,3 proc. badanych, ze strony przełożonego 68,7 proc., ze strony innych pielęgniarek 86,9 proc., a ze strony pacjentów 89,4 proc. Nasilenie przemocy i stresu utrzymywało się na średnim poziomie u większości badanych. Najwięcej zachowań agresywnych odnotowano u pielęgniarek pracujących w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, poradniach specjalistycznych i oddziałach zabiegowych dorosłych, a najmniej w oddziałach pediatrycznych i na bloku operacyjnym”
– czytamy w abstrakcie.
Najczęstszymi sprawcami przemocy wobec pielęgniarek są pacjenci
Po przeanalizowaniu ankiet okazało się, że najczęstszym sprawcą przemocy wobec pielęgniarek są pacjenci, a dominującą formą przemocy jest agresja słowna. Większego nasilenia przemocy w pracy doświadczają mężczyźni, zaś poziom stresu zawodowego u pielęgniarek jest podobny, niezależnie od płci, wieku, stażu, miejsca pracy i wykształcenia. Autorka zauważa, że doświadczanie przemocy w pracy wpływa negatywnie na odczuwanie stresu zawodowego – im większe natężenie przemocy, tym wyższy jego poziom.
Źródło: nurseleader.com; sciencedirect.com; ruj.uj.edu.pl
Foto: freepik.com