Ogólnopolskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego wystosowało do władz państwowych apel o uznanie istotnej roli samorządów zawodowych w procesie stanowienia i stosowania prawa. Pod dokumentem podpisało się 16 samorządów, w tym Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
„Niejednokrotnie w debacie publicznej zapomina się o istotnej roli, jaką odgrywają samorządy zawodowe w praworządnym państwie prawa. Przypominamy, że istnienie samorządów zawodowych usankcjonowane jest w rozdziale I Konstytucji. Zgodnie z treścią art. 17 ustawy zasadniczej, samorządy zawodowe reprezentują osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i stanowią pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony”
– napisano w apelu wystosowanym do władz 15 października.
Zwrócono w nim uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat rola samorządów zawodowych była deprecjonowana i ograniczano możliwość realizacji przez nie ich zadań konstytucyjnych oraz ustawowych. Skutkowało to naruszeniami interesu publicznego, na którego straży samorządy te stoją.
„Taka sytuacja nie może dłużej mieć miejsca, dlatego apelujemy do władz państwowych o przestrzeganie konstytucyjnych norm wyrażonych w art. 17 ustawy zasadniczej. W szczególności dotyczy to możliwości realnego udziału samorządów zawodowych w procesach legislacyjnych i zapewnienia samorządom zawodowym skutecznego sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów zaufania publicznego w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony”
– podkreślono w apelu przedstawicieli 16 samorządów.
Dokument powstał jako podsumowanie kolejnego roku działalności Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego oraz realizacja jego celów określonych w § 2 dokumentu powołującego OPSZZP, który został podpisany w Warszawie 27 września 2021 roku. Podpisano go podczas konferencji „Samorząd – relikt przeszłości czy podstawa przyszłości”. Pełna treść apelu dostępna jest tutaj.
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego tworzą: Krajowa Izba Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka, Naczelna Izba Lekarska, Krajowa Rada Kuratorów, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Izba Architektów RP, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Naczelna Izba Aptekarska, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Izba Biegłych Rewidentów, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Izba Rzeczników Patentowych oraz Stowarzyszenie Polska Izba Urbanistów.
Źródło: nipip.pl, prawo.pl