Na 11 kwietnia zwołano posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy podwyżkowej. Pojawiają się głosy, że to jej ostatnie posiedzenie. Co to może oznaczać?

Przypomnijmy: do tej pory odbyło się tylko jedno merytoryczne posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – 20 lutego. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów i związków zawodowych pracowników medycznych i niemedycznych zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Dwa kolejne posiedzenia, zaplanowane na 19 marca i 21 marca, zostały odwołane bez podania przyczyn.

Obywatelski projekt ustawy podwyżkowej utknął w sejmowej podkomisji

Po odwołaniu obu posiedzeń Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wystosował stanowisko, w którym wyraził zaniepokojenie “opieszałością prac legislacyjnych”, a powołanie podkomisji nadzwyczajnej nazwał próbą przeciągania prac nad projektem ustawy podwyżkowej. Czy w związku ze zwołaniem kolejnego posiedzenia, które ma się odbyć 11 kwietnia o godz. 9.00, OZZPiP zmienił zdanie?

“Mamy deklarację Pani Przewodniczącej, że jest to ostatnie posiedzenie. To budzi nasze szczere zdziwienie. Nie mamy planu prac, nie mamy materiałów. Także przedstawiciele innych zawodów nie przekuli swoich postulatów w konkretne propozycje zmiany przepisów prawnych, nie przekazali żadnego uzasadnienia, nie przekazali żadnych symulacji finansowych. Nawigacja wysiadła? Brak jest planu lotu, trzymając się lotniczych porównań”

– ocenili przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W opinii komitetu jedynymi materiałami merytorycznymi, jakimi dysponują jego członkowie, są te, które… sami przedstawili. Jak podkreślają, są to konkretne zapisy prawne nowelizacji ustawy, uzasadnienie i oszacowanie skutków regulacji, w tym finansowych. Wskazali również źródła finansowania projektu.

Obywatelski projekt ustawy podwyżkowej: czy leci z nami pilot?

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok nie kryje rozgoryczenia i zawodu brakiem postępu w procedowaniu obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

“Czy leci z nami pilot? To moje pytanie (…) dobrze oddaje sytuację obywatelskiego projektu ustawy, który środowisko pielęgniarek i położnych złożyło do Sejmu RP”

– stwierdziła Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP i pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej podczas konferencji prasowej, która odbyła się 4 kwietnia w Sejmie.

Jak podkreśliła, minęło już 127 dni od pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy, a przecież wszystkie ugrupowania, które tworzą “Koalicję 15 października” deklarowały dla niego poparcie. Z kolei od jedynego merytorycznego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się tym projektem minęło już 44 dni.

“Podkomisja potrzebowała aż 16 dni, żeby skierować wniosek z pytaniami o materiały do Ministra Zdrowia. Okazało się, że ostatecznie sformułowano tylko jedno pytanie: o przygotowanie informacji dotyczącej łącznej liczby pracowników zaszeregowanych w poszczególnych grupach wskaźnikowych. Nie poproszono o żadne symulacje finansowe, o żadne dane. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na zadane pytanie w połowie marca 2024 r. I co dalej?”

– pytała Krystyna Ptok.

Obywatelski projekt ustawy podwyżkowej – najważniejsze założenia

Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych obywatelski projekt, który wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji (23 maja 2023 r.), a pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się dopiero 29 listopada 2023 r., zawiera:

 • uporządkowanie różnic w poziomach najniższych wynagrodzeń pomiędzy grupami zawodowymi medyków,
 • zaakceptowanie konieczności uznawania podnoszonych przez medyków w toku kształcenia dyplomowego i podyplomowego kwalifikacji zawodowych,
 • wpisanie wprost do ustawy obowiązku corocznego pokrywania przez NFZ podmiotom leczniczym kosztów działania ustawy, na poziomie gwarantującym każdemu świadczeniodawcy uzyskanie środków pozwalających w terminie i bezkonfliktowo zrealizować zapisy ustawowe.

Ważnym wątkiem poruszonym w trakcie konferencji prasowej w Sejmie była również tzw. siatka płac. Ustawa miała wskazywać minimalne wynagrodzenie, tymczasem wskazuje zazwyczaj maksymalną stawkę.

“Nie ma mowy o siatce płac. Raczej o punkcie płacowym. Zresztą, jak widzimy, pracodawcy uciekają się do różnych trików, żeby nawet tego punktu nie płacić. Nie uznają posiadanych kompetencji, celowo w opisach stanowisk obniżają wymagane kompetencje. To nie zachęca do rozwoju, kształcenia czy wchodzenia do zawodu”

– podkreślała Krystyna Ptok.

Z danych Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wynika, że w sądach powszechnych toczy się już ponad 10 tys. spraw wniesionych przez pielęgniarki.

Komentarze

 • Małgorzata
  Posted 19 maja 2024 21:54 0Likes

  Szanowna Pani Justyno.Czy pielęgniarka z tytułem magistra czy tysiącem specjalizacji (w większości w wersji on-line), która pracuje na oddziale ma bogatszą listę zleceń, dźwiga cięższych pacjentów czy częściej jeździ z pacjentami do diagnostyki poza oddział? Czy pielęgniarka instrumentariuszka przygotowuje cięższe zestawy do zabiegu? Czy dłużej, mówiąc żargonem stoi do zabiegu? Czy wypełnia inną dokumentację niż TE NIEDOUCZONE???
  To przykre co słyszymy. A może były jakieś przyczyny tego, że NIE DOUCZYŁYŚMY SIĘ.Pomyślał ktoś o tym?
  Jeżeli pracujesz zawodowo to musisz poznawać nowe techniki, nowe zasady czy nowe procedury. Każdy nowy dzień wnosi coś nowego. Rozwijać się musisz, bo stojąc w miejscu w którymś momencie wypadniesz z gry.To codzienność zawodowa jest naszym nauczycielem.Każdego w takim samym stopniu.Kształćcie się ludzie, rozwijajcie, jeżeli tylko macie takie możliwości ale uszanujcie drugiego człowieka. Pozdrawiam

  • - Akceptuję*
 • Małgorzata
  Posted 19 maja 2024 21:44 0Likes

  Szanowna Pani Justyno.Czy pielęgniarka z tytułem magistra czy tysiącem specjalizacji (w większości w wersji on-line), która pracuje na oddziale ma bogatszą listę zleceń, dźwiga cięższych pacjentów czy częściej jeździ z pacjentami do diagnostyki poza oddział? Czy pielęgniarka instrumentariuszka przygotowuje cięższe zestawy do zabiegu? Czy dłużej, mówiąc żargonem stoi do zabiegu? Czy wypełnia inną dokumentację niż TE NIE DOUCZONE???
  To przykre co słyszymy. A może były jakieś przyczyny tego, że NIE DOUCZYŁYŚMY SIĘ.Pomyślał ktoś o tym?
  Jeżeli pracujesz zawodowo to musisz poznawać nowe techniki, nowe zasady czy nowe procedury. Każdy nowy dzień wnosi coś nowego. Rozwijać się musisz, bo stojąc w miejscu w którymś momencie wypadniesz z gry.To codzienność zawodowa jest naszym nauczycielem.Każdego w takim samym stopniu.Kształcie się ludzie, rozwijajcie, jeżeli tylko macie takie możliwości ale uszanujcie drugiego człowieka.Pozdrawiam

  • - Akceptuję*
 • Wioletta Mijas
  Posted 3 maja 2024 08:46 0Likes

  Wykonujemy to samo a różnica w zarobkach sięga do 3 tys.zł Takiej dyskryminacji nie na nigdzie..Młode pielęgniarki niech uciekają za granicę. U nas nigdy nie będzie dobrze.Nie dość że zarobki są kiepskie to jeszcze warunki pracy nie najlepsze.Gdybym teraz zaczynała karierę w tym zawodzie,zdecydowałabym się na pracę poza granicami kraju

  • - Akceptuję*
  • Pielęgniarka po liceum
   Posted 4 maja 2024 18:03 0Likes

   Mam pytanie,a kto bronił się Pani kształcić .Ja krztałcę się od 2006 roku najpierw dwie specjalizacje.W 2021 zaczęłam pomostowe a teraz kończę magistra.Mam 51 lat . Wiedziałam,że będą różnice w wynagrodzeniach więc wzięłam się do roboty.Fajnie jest siedzieć w domu i marudzić,że mało.

   • - Akceptuję*
   • Justyna
    Posted 7 maja 2024 13:00 0Likes

    Nikt tu nie wspomina że jednak nie wykonały panie tej samej pracy bo gdyby tak było to miałyby panie tytuł mgr co wiąże się z czasem zabranym na naukę na wykłady ćwiczenia zaliczania pisania prac prezentacji pracy licencjackiej i magisterskiej plus wyuczenie się na egzaminy po prostu musicie panie to zrobić i wtedy można powiedzieć że wykonałyście tą samą pracę więc namawiam wszystkie panie do ciężkiej ale efektywnej pracy którą część pan pielęgniarek już wykonała i wtedy możecie równać się wykonaną pracą w końcu zawód medyczny wymaga nieskończonego dokształcania się weźcie się w garść bo już dawno miałybyście to za sobą życzę powodzenia

    • - Akceptuję*

Dodaj komentarz