Pielęgniarz Adrian Nowakowski został laureatem prestiżowej nagrody – Queen Silvia Nursing Award. Doceniono jego pomysł na wykorzystanie sztucznej inteligencji do nauki efektywnej komunikacji z pacjentami z demencją.

“Mój pomysł bezpośrednio dotyczy wyzwania komunikacyjnego, z jakim borykają się pracownicy opieki zdrowotnej, szczególnie pielęgniarki i pielęgniarze, którzy opiekują się pacjentami z demencją. Wykorzystując sztuczną inteligencję i Duże Modele Językowe, możemy stworzyć symulator, który umożliwi naukę i trening efektywnej komunikacji. Dzięki temu studenci będą mogli sami uczyć się i trenować efektywną komunikację, na przykład w domu”

– tłumaczy Adrian Nowakowski.

Pytany o sposób działania symulatora, wyjaśnia, że student włącza aplikację i rozpoczyna dialog na dowolny temat, np. prosi pacjenta o przyjęcie leków. A odpowiednio zaprogramowana sztuczna inteligencja odpowiada mu tak, jak robią to osoby starsze, czyli np. odmawia przyjęcia leku. Zadaniem studenta jest przekonanie pacjenta do przyjęcia leków. Dodatkowo po zakończonej konwersacji, sztuczna inteligencja dostarcza studentowi informacji zwrotnej na temat przebiegu rozmowy – jakie były jej mocne strony, a nad którymi należy jeszcze popracować i w jaki sposób.

Sztuczna inteligencja wsparciem edukacji i pracy

Sztuczna inteligencja może wspierać edukację przyszłych medyków i przygotować ich do pracy z osobami starszymi, w szczególności cierpiącymi na demencję, które często doświadczają zaburzeń pamięci, problemów z orientacją przestrzenną i trudności w komunikowaniu się. Od ich opiekunów wymaga to szczególnych umiejętności komunikacyjnych i cierpliwości.

Aplikacja do trenowania komunikacji byłaby uzupełnieniem zajęć, które realizowane są w centrach symulacji medycznej, czy też podczas praktyk w szpitalach.

“Symulator ma przede wszystkim za zadanie udoskonalić umiejętności komunikacyjne przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy, co jest kluczowe w pracy z osobami cierpiącymi na demencję. Lepsza komunikacja przekłada się na bardziej efektywną opiekę, dzięki możliwości szybszego rozpoznawania potrzeb pacjenta. Jednocześnie obniża poziom stresu zarówno u pacjenta, jak i personelu. Ważnym aspektem jest także wygoda i komfort związany z korzystaniem z tego narzędzia. Użytkownicy mogą ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. W efekcie jakość opieki zdrowotnej się poprawi, a pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę dostosowaną do ich szczególnych potrzeb”

– mówi autor pomysłu Adrian Nowakowski, który pracę w zawodzie pielęgniarza łączy z wykorzystaniem nowych technologii w medycynie.

Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych od 8 lat jest patronem honorowym Queen Silvia Nursing Award) zwraca uwagę, że Adrian Nowakowski, pracując w zawodzie pielęgniarskim, dodatkowo studiuje informatykę, aby móc wykorzystywać nowe technologie do wsparcia pracy pielęgniarek i pielęgniarzy.

“To potwierdzenie, jak bardzo atrakcyjny i nieoczywisty jest zawód pielęgniarski. Jestem przekonana, że przy odpowiednim opracowaniu sztuczna inteligencja może być narzędziem wspierającym naukę komunikacji z pacjentami”

– komentuje Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

W nagrodę 6 tysięcy euro stypendium

Queen Silvia Nursing Award, czyli Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii, to stypendium ustanowione przez Swedish Care International w 2013 r. dla studentów pielęgniarstwa oraz pielęgniarek i pielęgniarzy (w Polsce organizatorem konkursu jest Fundacja Medicover). Laureat tej nagrody otrzymuje stypendium w wysokości 6 tysięcy euro oraz możliwość odbycia stażu, którego celem jest międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie opieki pielęgniarskiej, w szczególności nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Nagroda ma na celu podkreślenie znaczenia roli pielęgniarki i pielęgniarza, a także wspieranie kształcenia ustawicznego.

Stypendium przyznawane jest w Szwecji, Finlandii, Polsce, Niemczech, Litwie oraz na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Konkurs w Polsce cieszy się największym zainteresowaniem. W 2023 r. o zwycięstwo w nim walczyło prawie 170 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz studentów pielęgniarstwa.

Oficjalne wręczenie nagród z rąk JKM Królowej Szwecji odbędzie się jesienią podczas uroczystej ceremonii rozdania nagród w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.

Źródło: Biuro Prasowe Medicover

Dodaj komentarz