Ministerstwa Zdrowia ogłosiło projekt rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Planowane zmiany mają na celu poprawienie efektywności SOR i zminimalizowanie czasu oczekiwania pacjentów. Nowe regulacje wprowadzają kategorię pilności i skierowanie pacjentów do podstawowej opieki zdrowotnej, a także narzucają obowiązek nocnej i świątecznej opieki od stycznia 2024 roku. 

Nowe regulacje dotyczące dokumentacji medycznej

Do tej pory pacjenci z różnymi dolegliwościami czekali godzinami na SOR, by dowiedzieć się, że powinni udać się do przychodni. Projekt rozporządzenia ma na celu zapewnić, że SOR służy ratowaniu życia, a nie leczeniu przypadków, które można skierować do innych jednostek medycznych. Nowa dokumentacja medyczna opiera się na karcie segregacji medycznej, co pozwala od razu kierować pacjentów do odpowiedniej opieki. Zmiany w dokumentacji mają także pomóc skupić uwagę personelu na pacjentach wymagających pilnej pomocy.

Obowiązek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SORach

Wprowadzenie obowiązku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SORach jest krokiem w kierunku usprawnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Niemniej jednak istnieją obawy, że dostosowanie placówek medycznych do tych zmian może wymagać znaczących inwestycji. Przygotowanie placówek medycznych do tych przepisów jest kluczowe, aby uniknąć sytuacji, w której nieprzygotowane placówki na SORach nie będą w stanie poradzić sobie z nagłym wzrostem liczby pacjentów.

Dodaj komentarz